Będzie łatwiej o mieszkanie dla młodych

Większe dopłaty i możliwość nabycia mieszkania spółdzielczego. To główne zmiany przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, które mają ułatwić nabywanie mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MDM).

Przyczyny zmian

Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku, a więc po roku obowiązywania programu. Już teraz analitycy wskazują, że program przynosi wymierne efekty. Jest bardzo mało mieszkań, których cena mieści się w ustalonych limitach, co skutkuje niewielką liczbą zaciąganych kredytów. Okazuje się, że z 600 milionów złotych przeznaczonych na dopłaty, Polacy wykorzystają najprawdopodobniej połowę tej sumy.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku

Niektórzy podnoszą, że program sam w sobie jest klapą i coraz mniej młodych ludzi z niego korzysta. W większych miastach nie ma szans na nabycie mieszkania w cenach wyznaczonych przez limity – takie lokale można nabyć wyłącznie na obrzeżach, a nawet poza graniami miast.

Można jednak zauważyć i taką tendencję, że deweloperzy zaczynają dostosowywać swoje projekty budowlane do programu – pojawia się coraz więcej ofert zasługujących na rozważenie.

Co przyniosą zmiany?

  • Przede wszystkim zmieni się wysokość dopłat. Aktualnie rodzice wychowujący dzieci mogą liczyć na dopłatę w wysokości 15% wartości mieszkania. Po zmianie wysokość dopłaty będzie zależna od liczby posiadanych dzieci. Pomoc państwa będzie wynosiła do 20% dla rodziców wychowujących dwoje dzieci i do 25% dla rodziny posiadających troje i więcej dzieci.
  • Po drugie zmieni się także krąg osób, które mogą udzielić wsparcia dla młodych, nabywających mieszkanie w programie. W 2014 roku do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Po zmianach nie będzie żadnych ograniczeń, każda osoba będzie mogła udzielić wsparcia poprzez zwiększenie zdolności kredytowej młodego nabywcy mieszkania.
  • Możliwość przystąpienia do programu wszystkich spółdzielni. Aktualnie wyłącznie te, które ukończyły inwestycję bądź zadeklarowały stałą spłatę (przed rozliczeniem wkładu) mogą wziąć udział w programie.
  • Objęcie programem dofinansowania mieszkań, które powstały przez przebudowę lub adaptację. Aktualne normy nie zezwalają wyraźnie na taką możliwość, wobec czego pojawiają się problemy, czy program obejmuje wspomniane lokale. Po nowelizacji sytuacja będzie jednoznaczna i jasna.

Czy będzie lepiej?

Zdania są podzielone. Większa dopłata spowoduje, że młodzi chętniej rozważą nie tylko możliwość kupna mieszkania – ale i też „powiększenia rodziny”. Z pewnością wsparcie dla rodzin wielodzietnych ma mocne podstawy – należy jednak wziąć pod uwagę fakt,  że często osoby zainteresowane programem (przypomnijmy, do 35 roku życia) nie posiadają licznej rodziny i trójki dzieci.

Z pewnością korzystne jest umożliwienie dostępu do programu spółdzielni mieszkaniowych a także możliwość przystąpienia do kredytu osób zasadniczo „obcych”.

Wydaje mi się, że to nie jest to ostatnia zamiana programu. Być może z czasem pojawi się konieczność zmniejszenia limitów (chyba bardzo pożądana), a także umożliwienie nabywania w ramach programu mieszkań z rynku wtórnego. Rynek wszystko bowiem zweryfikuje. A może, wobec spadającego zainteresowania,  czeka nas koniec wspierania młodych w zakupie mieszkań?

(pg )


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika