Czy droga konieczna musi umożliwiać przejazd samochodem?

Sąd Najwyższy rozpatrywał zagadnienie prawne na kanwie sprawy o odpowiedni dostęp do drogi publicznej nieruchomości. Specyfika sprawy polegała na tym, że działka położona była na wzgórzu, w takiej konfiguracji terenu, że dostęp był możliwy tylko pieszo, schodami wykonanymi w gruncie. Do nieruchomości nie można się było dostać samochodem, gdyż wjazd był tak stromy, że nawet pojazd terenowy nie mógłby dotrzeć pod zabudowania.

Przeprowadzenie dojazdu samochodem przez nieruchomości sąsiednie było natomiast zbyt drogie i na dodatek, odbyłoby się kosztem działek sąsiednich, zaburzając funkcję, które pełnią.

W tym stanie rzeczy Sąd Najwyższy wydał w dniu 14 maja 2014 roku uchwałę, w której stwierdził, że:

Porady prawne

Odpowiedni dostęp do drogi publicznej (art. 145 § 1 k.c.) powinien obejmować także możliwość przejazdu pojazdów mechanicznych, chyba że nie uzasadniają tego potrzeby nieruchomości władnącej, konfiguracja granic, ukształtowanie terenu lub interes społeczno-gospodarczy.

Odpowiedni dostęp do drogi publicznej nie zawsze więc musi łączyć się z koniecznością umożliwienia przejazdu samochodem. Każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie, a sąd winien brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby nieruchomości władnącej, konfigurację granic, ukształtowanie terenu lub interes społeczno-gospodarczy.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2014 roku – sygnatura akt III CZP 14/14.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika