Jak zgłosić przez Internet zgubienie dowodu osobistego?

Nie trzeba wracać z wakacji, aby zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego. Można to zrobić przez Internet.

Jeśli więc dowód zaginął lub został uszkodzony, albo też ktoś go ukradł, trzeba to zgłosić jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez Internet. Jeżeli właściciel dowodu jest za granicą, powinien zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni dowód.

Od uruchomienia możliwości zgłoszenia przez internet utraty/uszkodzenia dowodu osobistego, czyli od 22 września 2017 r., z tej usługi skorzystały 10.243 osoby. Od początku wakacji, czyli 23 czerwca 2018 r. – 1676.


Kto może zgłosić utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego?

Zgłosić to może:

  • każdy, kto zgubił dowód osobisty albo kogo dowód został skradziony, albo uległ uszkodzeniu,
  • rodzic, opiekun prawny albo kurator może złożyć formularz w imieniu:
    • dziecka do 18. roku życia,
    • innej osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionej.

Po pierwsze, należy więc pamiętać, że w zgłoszeniu utraty/kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego nikt nie może wyręczyć zgłaszającego. Musi on to zrobić osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie bądź częściowo ubezwłasnowolnionych - formularz w ich imieniu mogą złożyć odpowiednio: rodzic, opiekun prawny lub kurator. Jeśli chcesz wysłać zgłoszenie w imieniu innej osoby, skorzystaj z formularza pod tym linkiem — pamiętaj, żeby zaadresować zgłoszenie do urzędu, który wydał utracony lub uszkodzony dowód.

Jak dokonać zgłoszenia?

Żeby zgłosić utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego przez Internet - trzeba mieć Profil Zaufany. Dzięki niemu można potwierdzić swoją tożsamość. Chodzi o to, aby nikt nie mógł się pod podszyć pod daną osobę. 

Należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl oraz po kolei należy:

  1. kliknąć przycisk "Wyślij zgłoszenie";
  2. zalogować się na swój Profil Zaufany;
  3. wybrać, co chce się zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu; jeżeli zgłasza się uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze dowodu — trzeba wybrać sposób, w jaki dostarczy się go do urzędu;
  4. nie trzeba wybierać urzędu, który przyjmie wniosek; system wyświetli adresata (urząd, który wydał dany dowód);
  5. odpowiedzieć, czy i w jaki sposób chce się otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu;
  6. sprawdzić i podpisać wniosek elektronicznie;
  7. wysłać zgłoszenie; wyświetli się komunikat, że zostało wysłane; zgłaszający dostanie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP);  
  8. jeśli zgłasza się uszkodzenie dowodu — należy zanieść dowód do urzędu albo wysłać go pocztą.

Zgłoszenie jest w pełni bezpłatne.

Co dzieje się po zgłoszeniu?

Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni dowód osobisty. Jeżeli zgłaszajacy chce otrzymać zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu, powinien zaznaczyć to w formularzu. Może je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez Internet. Powinien zatrzymać zaświadczenie — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, lecz nie dłużej niż 2 miesiące. Zaświadczenie, które dostanie od urzędnika, nie jest dokumentem tożsamości. Teraz potrzebuje nowego dowodu osobistego. Wniosek o jego wydanie również można złożyć online - przez internet, albo też w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.  

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli dowód osobisty zaginął albo ktoś go ukradł — warto zgłosić to również w swoim banku. Dzięki temu zadba się o swoje bezpieczeństwo i ochroni się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.

Warto zgłosić utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie ma się konta bankowego. Zob. listę banków, w których można zgłosić utratę dowodu.

Jeżeli podejrzewa się, że dowód został skradziony, należy zawiadomić również Policję.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika