Nowela ustawy o języku polskim

Sejm uchwalił nowelizacje ustawy o języku polskim.

Nowelizacja ustawy o języku polskim wprowadza w miejsce delegacji ustawowej do wydania rozporządzenia w kwestii egzaminów potwierdzających znajomość języka polskiego przez cudzoziemców przez ministra oświaty, cały rozdział poświęcony urzędowemu poświadczaniu znajomości języka polskiego przez cudzoziemców.

Poświadczenie takie można by uzyskać po zdaniu egzaminu przed państwową komisją egzaminacyjną.

Utworzona będzie Państwowa Komisja Poświadczeń Znajomości Języka Polskiego, do zadań której należałoby m.

Porady prawne
in. powoływanie składów poszczególnych komisji egzaminacyjnych i sprawowanie nadzoru nad przebiegiem egzaminów. Komisja powoływana byłaby przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra do spraw szkolnictwa wyższego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, spośród specjalistów w zakresie nauczania języka polskiego i liczyłaby 10 członków. Poszczególne państwowe komisje egzaminacyjne tworzone byłyby według potrzeb i do ich zadań należałoby przeprowadzanie pisemnych i ustnych egzaminów oraz sporządzanie dokumentacji z nich, przekazywanej następnie Komisji.

Nowelizacja odsyła także do odrębnej ustawy, na mocy której powstałoby Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, zapewniające obsługę administracyjną i finansową Komisji oraz państwowych komisji egzaminacyjnych. Na rachunku budżetowym tegoż biura byłyby również gromadzone opłaty pobierane za przeprowadzenie egzaminu i wydanie poświadczenia, stanowiące dochód budżetu państwa.

Pozostałe szczegóły, dotyczące regulaminu Komisji, trybu przeprowadzania egzaminów itp. uregulowane zostałyby w rozporządzeniach Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego wydanych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika