Odpowiedzialność odszkodowawcza komornika

Czy w przypadku wyrządzenia szkody przez komornika możemy domagać się za nią odszkodowania? Jeżeli tak to od kogo i na jakich zasadach?

Odpowiedzialność organu egzekucyjnego jakim jest komornik została przewidziana w art. 23 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. W ustępie pierwszym przewiduje on, że "Komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności". Zatem, żeby można było mówić o odpowiedzialności komornika musi wystąpić szkoda (zarówno szkoda materialna jak i niematerialna), zdarzenie w postaci niezgodnego z prawem działania lub zaniechania oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a tym zdarzeniem. Co ważne nie musimy tutaj wykazywać winy komornika (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2006 r., I CK 318/05). Przewidziana we wskazanym artykule odpowiedzialność komornika dotyczy sytuacji wyrządzenia szkody zarówno przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, jak również innych czynności przewidzianych ustawą o komornikach sądowych i egzekucji.

Kto jest uprawniony do żądania naprawienie szkody?

Naprawienia szkody wyrządzonej przez komornika może domagać się każdy poszkodowany. Zatem może to być zarówno strona postępowania egzekucyjnego (dłużnik lub wierzyciel), jak również jego uczestnik, a także osoba trzecia.

Jaki jest termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody?

Zastosowanie znajdzie tutaj art. 442(1) k.c., a więc co do zasady roszczenie o naprawienie szkody przedawni się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Inne odpowiedzialne podmioty

Również zastępca komornika ponosi odpowiedzialność jak komornik w zakresie czynności, które wykonywał. Natomiast - co bardzo ważne - Skarb Państwa jest odpowiedzialny za szkodę solidarnie z komornikiem. Oznacza to, że poszkodowany może żądać całości lub części świadczenia od komornika i Skarbu Państwa łącznie lub od każdego z nich oddzielnie. Poza tym, komornik odpowiada jak za działania własne, za działania związane z postępowaniem egzekucyjnym dokonane przez zatrudnionych u niego  pracowników oraz inne osoby niezbędne do obsługi kancelarii, a także ochrony i pomocy w czynnościach w terenie, a także aplikantów komorniczych i asesorów komorniczych.

Jak dochodzić roszczenia?

Roszczenie o naprawienie szkody należy dochodzić w procesie cywilnym, składając pozew o zasądzenie świadczenia. Co ważne "Odpowiedzialność komornika za szkody wyrządzone przy wykonywaniu obowiązków wskutek naruszenia przepisów ma charakter osobisty, dlatego niewystarczające jest wskazanie w pozwie jedynie rewiru komorniczego. Osoba domagająca się odszkodowania z tytułu poniesionej szkody ma obowiązek wskazać w pozwie imię i nazwisko komornika, który ją wyrządził." (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2008 r. sygn. akt II CSK 482/07).


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aleksander 2020-03-28 14:33:44

    Dzień dobry, A co w sytuacji, gdy komornik, który spowodował szkodę, przestał być komornikiem? Mniemam, że odpowiada nadal ta sama osoba (były komornik), a nie jego następca. Ale jak mam ustalić adres zamieszkania byłego komornika? Przecież muszę go wskazać w pozwie, nie mówiąc już że wypadałoby wezwać do dobrowolnej spłaty przed wytoczeniem powództwa. pozdrawiam

  • paragraf 2019-09-10 23:30:36

    a nic nie doradził bo jego porady to wyłacznie teoria

  • Rafał 2018-06-28 09:31:45

    taka sytuacja, komornik w postepowaniu zabezpieczajacym zabezpieczy u dłuznika konta bankowe i inne, i tka sytuacja mamy wyrok sadu prawomocny i pismo do banku powiedzmy 4.04.2018r o tym,ze zabezpieczenie przeszło w wyrok i jest klauzula wykonalnosc,, po czym bank 12.04.2018r przlewewa sobie kase która wpłyneła na konto zablokowane przez komornika na postawie( Oświadczenia o potrąceniu) poniewaz dłuznik nie spłacał kedytu w tym banku poza rachunkiem który został zajety.....komornik nawet nie ukarał banku prade mówiac boi sie i ie wie co ma zrobic ....a jest to 246tys zł

  • anna 2017-12-12 00:06:05

    czy ja mam prawo dochodzc odszkodowania od komornika który wg mnie zajał nieruchomosc na poczet alimentów zasadzonych od osoby zamieszkałej na terenie usa który był 20 lat temu włascicielem tej nieruchomosci ale ja pózniej zbył a ja jestem juz 4 włascicielem tej niewruchomosci która nabyłam od osoby która miała akt notarialny bez zadnych obciazen alimentacyjnch.wierzycielka przez okres 15 lat korzystała z alimentów z funduszu akimentacyjnego a po utracie prawa do korzystania z funduszu postanowiła odebrac mi nieruchomosc i oczywiscie komornik który nie ma prawa dochodzc alimentów od obywatela usa wystawiając na licytacje moją nieruchomosc zniszczył zasadzony tam sad w ilosci 2000 drzew przez 8 lat, czy ja moge dochodzic odszkodowania i w jaki sposób

  • Ula 2017-07-02 22:47:39

    u nas wszystko nie jest tak jak powinno, bogaty miał prawa i ma je dalej nas złupic i zgnoic to jest cel i nie wierzę , że jakis prawnik jest w stanie wygrać coś co jest z góry przegrane , kochani ta machina Rządowa US, Komornicy oni maja prawa a my kubeł, jestem rozczarowana rozgoryczona i wszystko o kan , wiecie czego. pozdrawiam ula

  • Rafał 2017-07-02 15:20:37

    WITAM Pana artykuł to czysta teoria. Rzeczywistość bywa odmienna. Sam mam spór sadowy z komornikiem i jak na razie pozwany komornik jest górą bo sad oddalił moje powództwo. Zatem powołane przepisy niewiele mi pomogły. Wniosłem apelacje, ale czy ją wygram. Przez komornika, który nie wykonał w czasie mojego wniosku straciłem możliwość zaspokojenia się, teraz nie mam jeszcze tytułu wykonawczego bo nakaz e-sadu został uchylony i na tym komornik oparł swoją wygraną, ale kiedy e-nakaz miał klauzulę wykonalności komornik nie wykonał mojego wniosku, czego sąd cywilny nie wziął pod uwagę. Czy w tej kwestii coś by mi Pan doradził ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika