Udzielamy porad prawnych przez internet już od 15 lat!

Bezpłatna, błyskawiczna wycena. Sprawdź bez zobowiązań!

 Zadaj pytanie

Bezrobotny też musi się rozliczyć

07.02.2015
e-prawnik.pl
(fot. e-prawnik.pl)

Nawet w przypadku, gdy nie dostajesz zasiłku z urzędu pracy, możesz być zobowiązany do złożenia rocznego zeznania.

Ustawa o PIT nie wymienia wśród dochodów zwolnionych z podatku zasiłku dla bezrobotnych.

W związku z tym każda osoba, która jest (lub była) zarejestrowana w urzędzie pracy i otrzymywała w 2014 roku zasiłek dla bezrobotnych, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe.

Zobacz także: Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2015 roku?

Jest to konieczne nawet wtedy, gdy dostawaliśmy zasiłek przykładowo przez dwa miesiące, a więc jego suma nie przekroczyła w zeszłym roku kwoty wolnej od podatku (3.091 zł).

W takiej sytuacji podatek do zapłaty wyniesie co prawda 0 zł, lecz PIT i tak trzeba wypełnić. W przeciwnym razie narazimy się na karę, która grozi za niezłożenie deklaracji. Więcej na temat wspomnianej kary znajdziesz w artykule Ile wynosi kwota wolna od podatku?.

Urząd wyliczy wszystko za ciebie

Osoby bezrobotne, które dostawały w 2014 roku zasiłek, powinny otrzymać z urzędu pracy do końca lutego 2015 r. informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.

Na podstawie tego dokumentu należy wypełnić zeznanie podatkowe - będzie to PIT-37 (ewentualnie PIT-36).

Należy tutaj zwrócić uwagę, że w formularzu nie znajdziemy rubryki, w której taki zasiłek byłby wprost wymieniony. W przypadku PIT-37 bezrobotni rozliczają go zatem w części C zeznania podatkowego (dochody/straty ze źródeł przychodów). Kwotę zsumowanych zasiłków otrzymanych z urzędu pracy wpisujemy w wierszu nr 5. Chodzi o rubrykę: inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4.

Kiedy składać PIT, gdy nie było zasiłku?

Pamiętajmy, że rozliczenia PIT za 2014 rok dokonują podatnicy, którzy w poprzednim roku uzyskali jakieś dochody bądź przychody.

Bezrobotny musi więc rozliczyć się przykładowo wtedy, gdy został zwolniony z pracy na początku zeszłego roku, następnie zarejestrował się w urzędzie pracy, lecz nie przyznano mu prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

W takiej sytuacji – również do końca lutego – podatnik dostanie informację PIT-11 od byłego pracodawcy i na jej podstawie wypełni roczne zeznanie.

Jeśli po utracie pracy bezrobotny dostał jednak zasiłek, otrzyma dwa formularze PIT-11. Jeden z urzędu pracy, drugi od byłego szefa. Wówczas informacje z obu dokumentów wpisujemy w jednym zeznaniu podatkowym.

Korzystniej będzie rozliczyć się wspólnie

Bezrobotni mogą oczywiście korzystać z ulg podatkowych. Ponadto warto zastanowić się w takiej sytuacji nad wspólnym rozliczeniem z małżonkiem. Taka forma jest opłacalna przede wszystkim w sytuacji, gdy jedna osoba zarabia na całą rodzinę, a druga nie zarabia i zajmuje się domem.

Będzie to opłacalne również wtedy, gdy istnieje duża rozbieżność między dochodami małżonków. Przy wspólnym rozliczeniu podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków.

Komentarze: Bezrobotny też musi się rozliczyć


Dodaj komentarz

Porady prawne online - bezpłatna wycena!

Bezpłatna, błyskawiczna wycena. Sprawdź bez zobowiązań!

 Zapytaj prawnika