Podziel się podatkiem z organizacją pożytku publicznego

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z podatku od dochodów osobistych (PIT) za 2008 rok. Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym. Najwyżej jeden procent należnego podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego (tj. rozmaitych fundacji, stowarzyszeń itd.).

Jak przekazać kwotę do 1% należnego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Od grudnia 2008 roku uproszczono znów zasady przekazywania kwot do 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Teraz to naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika (np. złożony w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok albo w korekcie zeznania), przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

A zatem obecnie to nie podatnik wpłaca pieniądze na konto danej organizacji, lecz czyni to naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika.

Przekazania kwoty 1% podatku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w kwietniu lub w maju roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. W tym samym czasie naczelnik urzędu skarbowego przekaże na piśmie organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji, po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania zgody na ich przekazanie.

Jak sprawdzić, czy dana organizacja jest organizacją pożytku publicznego?

 

Zgodnie ze zmienionymi przepisami minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego (tj. Minister Pracy i Polityki Społecznej) prowadzi w formie elektronicznej i zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej wykaz organizacji pożytku publicznego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku. W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. 

Wykaz ten zawiera w odniesieniu do każdej organizacji pożytku publicznego jej nazwę i siedzibę, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku. Minister Sprawiedliwości na bieżąco dostarcza te dane w postaci elektronicznej, z wyjątkiem numerów rachunków bankowych. 

Konkretnej organizacji (choćby np. Ochotniczej Straży Pożarnej czy klubowi sportowemu) można więc przekazać 1% podatku na cele pożytku publicznego pod warunkiem, że została ona wskazana w ww. wykazie. Najwygodniej to sprawdzić, korzystając z niniejszej wyszukiwarki na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości (sprawdzając, aby podana w ostatniej kolumnie data nadania cechy OPP była przed końcem listopada roku, za który się rozliczamy) albo na stronach NGO. W wykazie tym jest obecnie, bagatela, ok. 6.700 organizacji.

Jak złożyć wniosek o przekazanie jej kwoty do 1% podatku należnego?

Wniosek można złożyć pisemnie z podaniem danych wybranej organizacji pożytku publicznego. Łatwiej jednak zawrzeć wniosek w składanym zeznaniu rocznym bądź w korekcie zeznania.

Wskazanie w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania organizacji pożytku publicznego, która mieści się w wykazie, poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, traktuje się bowiem na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie jej kwoty do 1% podatku należnego. Już w rozliczeniu za 2008 rok można bowiem przekazać również kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z korekty zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, jeśli została dokonana w ciągu 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Warunkiem przekazania kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. 

Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek zamieścić na stronie internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego numer rachunku bankowego właściwego do przekazania zgodnie z odrębnymi przepisami 1% podatku oraz oświadczenie dotyczące nieprowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. W przypadku zaś, gdy organizacja pożytku publicznego nie podała lub błędnie podała numer rachunku bankowego, naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania 1% podatku na rzecz tej organizacji.

Które organizacje mogą uzyskać status organizacji pożytku publicznego?

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. 

Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Działalność pożytku publicznego może być ponadto prowadzona przez: 

  1. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego; 
  2. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Sfera zadań publicznych, o której mowa w ustawie, obejmuje zadania w zakresie: 

  • pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób; 
  • zapewnienia zorganizowanej opieki byłym żołnierzom zawodowym, którzy uzyskali uprawnienie do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom; 
  • działalności charytatywnej; 
  • podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; 
  • działalności na rzecz mniejszości narodowych; 
  • ochrony i promocji zdrowia; 
  • działania na rzecz osób niepełnosprawnych; 
  • promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy; 
  • upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn; 
  • działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości; 
  • działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; 
  • nauki, edukacji, oświaty i wychowania; 
  • krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży; 
  • kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji; 
  • upowszechniania kultury fizycznej i sportu; 
  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; 
  • porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym; 
  • upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa; 
  • upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działa wspomagających rozwój demokracji; 
  • ratownictwa i ochrony ludności; 
  • pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą; 
  • upowszechniania i ochrony praw konsumentów
  • działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami; 
  • promocji i organizacji wolontariatu; 
  • działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz kościelne bądź wyznaniowe osoby prawne i jednostki organizacyjne, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, czy też stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie wskazanym w powyższych punktach. 

Zob. także artykuły: Jak założyć stowarzyszenie?, Fundacja - jak ją założyć i co się z tym wiąże?

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 r., Nr 96, poz. 873, ze zmianami);
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zmianami);
  • Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2007 r. (M.P. 2007 r., Nr 99, poz. 1078)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika