Prawo wyboru komornika ograniczone

Ustawa o komornkach sądowych i egzekucji zezwala wierzycielowi na wybór komornika, który ma przeprowadzić egzekucję, jednakże tylko w granicach właściwości sądu apelacyjnego. Przepis ten nie zawiera żadnych odstępstw od tej zasady. Jednakże Sąd Najwyższy w swej uchwale z dnia 20 maja 2003r. stwierdził, że prawo wyboru komornika nie przysługuje wierzycielowi, gdy egzekucja prowadzona jest z nieruchomości. Fakt ten wynika z definitywnego brzmienia przepisu art. 921 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym egzekucja z nieruchomości należy do komornika sądu, w którego okręgu znajduje się nieruchomość.

Uchwała Sądu Najwyższego była odpowiedzią na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Rzeszowie i brzmi następująco:

Prawo wyboru komornika, określone w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. Nr 133, poz. 882 ze zm.), nie ma zastosowania do egzekucji z nieruchomości.

Porady prawne

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2003 r., sygn. III CZP 24/03, źródło - biuletyn SN


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika