Prezydent podpisał nowelizację Prawa o zgromadzeniach

Przewiduje ona możliwość zwrócenia się z wnioskiem do wojewody o zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń. Zgromadzeniami cyklicznymi w myśl nowelizacji będą te organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych. Ponadto ustawa wymaga tego, by odbywały się one przez ostatnie trzy lata i miały na celu, w szczególności, uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń. Zgodnie z nowelizacją organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeśli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.  

Podpis Prezydenta 

W związku z opublikowaniem w Monitorze Polskim, w dniu 16 marca 2017 r., wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym Trybunał stwierdził zgodność z Konstytucją zakwestionowanych, w trybie kontroli prewencyjnej, przepisów, Prezydent RP podpisał, w dniu 18 marca 2017 r., ustawę z dnia 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach.

Zgodnie bowiem z art. 122 ust. 3 zd. 2 Konstytucji, Prezydent Rzeczypospolitej nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją. 

Porady prawne

Jakie to będą zgromadzenia cykliczne? 

Celem nowelizacji jest wprowadzenie nowej kategorii zgromadzeń, tzw. zgromadzeń cyklicznych. Zgromadzenia cykliczne będą mieć pierwszeństwo wyboru miejsca i czasu przed innymi organizowanymi zgromadzeniami. 

Za cykliczne będą uważane takie zgromadzenia organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem że odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Polski wydarzeń.

Organizator cyklicznych zgromadzeń będzie mógł zwrócić się do wojewody z wnioskiem o wyrażenie zgody na ich cykliczne organizowanie. We wniosku organizator będzie zobowiązany do uzasadnienia celu cyklicznego organizowania takich zgromadzeń. Na podstawie jednej decyzji wojewody dane zgromadzenie cykliczne będzie się mogło odbywać w okresie nie dłuższym niż 3 lata od zorganizowania pierwszego zgromadzenia z tego cyklu. Jeżeli zawiadomienie zostanie wniesione przed dniem wejścia w życie ustawy, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeśli ma się ono odbyć chociażby częściowo w tym samym miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Kto pierwszy, ten lepszy…

Jeżeli wniesiono zawiadomienia o zamiarze zorganizowania 2 lub więcej zgromadzeń, które mają zostać zorganizowane w tym samym miejscu i czasie, w szczególności w odległości mniejszej niż 100 m pomiędzy zgromadzeniami, i nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, żeby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, to o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Nowelizacja nie zakazuje organizowania demonstracji. Uzasadnieniem potrzeby wprowadzenia tych przepisów jest fakt, że w przeszłości podczas różnych demonstracji dochodziło do konfliktów i zamieszek, co zmuszało policję do interwencji. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika