Przelew w podzielonej płatności

Przelew w podzielonej płatności nie jest możliwy na rachunek ROR

Ministerstwo Finansów przypomniało, że zapłata w mechanizmie podzielonej płatności - split payment jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tylko do takich rachunków bank/SKOK prowadzi rachunek VAT, czyli rachunek przeznaczony dla rozliczeń w mechanizmie podzielonej płatności.

W związku z tym, jeżeli nabywca towaru lub usługi dokonuje przelewu w podzielonej płatności na rachunek wskazany przez kontrahenta i ten rachunek jest rachunkiem typu ROR, wówczas taki przelew zostanie odrzucony, a płatność nie zostanie zrealizowana.

Zapłata VAT do US z rachunku VAT odbywa się przelewem podatkowym

Od 1 lipca br. bank/SKOK – realizując przelew podatkowy dotyczący zapłaty VAT do urzędu skarbowego – zawsze w pierwszej kolejności pobiera środki z rachunku VAT.

W związku z tym zapłata VAT do urzędu skarbowego, tak jak dotychczas, dokonywana jest z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza podatkowego, np. VAT-7, VAT-7K.

Zapłata VAT do urzędu skarbowego nie może być zatem realizowana komunikatem podzielonej płatności. W przypadku użycia komunikatu podzielonej płatności do zapłaty podatku w VAT do urzędu skarbowego, przelew zostanie zwrócony do nadawcy - wyjaśnił resort finansów.

Obejrzyj webinarium o mechanizmie podzielonej płatności

W Ministerstwie Finansów 25 lipca 2018 r. odbyło się webinarium pt. „Mechanizm podzielonej płatności w praktyce" przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy mogą stosować MPP do płatności za towary lub usługi. Warsztat online cieszył się dużym zainteresowaniem – jednocześnie śledziło go blisko 700 osób, zanotowaliśmy też ok. 3 tysiące odtworzeń.

 Webinarium można obejrzeć na kanale You Tube MF. Webinarium miało przede wszystkim wesprzeć przedsiębiorców, którzy chcą stosować MPP do płatności za towary lub usługi, ale także przybliżyć działanie mechanizmu wszystkim zainteresowanym. Eksperci ministerstwa oraz partnerów społecznych odpowiedzieli m.in. na pytania, czym jest MPP, na czym polega i kogo dotyczy. Wyjaśnili też zasady oraz skutki stosowania mechanizmu dla tych przedsiębiorców, którzy za jego pomocą otrzymują zapłatę. Zagadnienia dotyczące MPP były podzielone na 4 bloki tematyczne: pytania ogólne, rachunek VAT, korzyści ze stosowania mechanizmu i koszty. Znalazły się w nich pytania najczęściej zadawane przez przedsiębiorców, w tym za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Oprócz ekspertów Ministerstwa Finansów w webinarium wzięli udział przedstawiciele partnerów kampanii Bezpieczna transakcja, tj.: Związku Banków Polskich, Krajowej Izby Gospodarczej, ZIPSEE Cyfrowa Polska, BCC i Konfederacji Lewiatan. Moderatorem webinarium był zastępca redaktora naczelnego portalu Money.pl Sebastian Ogórek. Webinarium odbyło się w ramach kampanii Bezpieczna transakcja, prowadzonej przez Ministerstwo Finansów (MF) i Krajową Administracją Skarbową (KAS) we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami państwowymi.

Akcja jest skierowana do przedsiębiorców i dotyczy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Stanowi uzupełnienie działań prawnych i odpowiada na deficyt wiedzy w tym zakresie. Ma wyjaśniać mechanizmy wyłudzeń w VAT i zwiększać świadomość przedsiębiorców na temat tego, jak chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w karuzelę podatkową. Kampania zwraca też uwagę przedsiębiorców na rolę dochowania należytej staranności w obrocie gospodarczym oraz wyjaśnia, czym jest mechanizm podzielonej płatności – nowe narzędzie uszczelniające system podatkowy. Głównym kanałem kampanii jest strona www.bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl, na której znajdują się materiały dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, należytej staranności i MPP. Kampanię wspiera 15 instytucji: Business Centre Club, Lewiatan, Polska Izba Paliw Płynnych, Polska Izba Handlu, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO, ZIPSEE Cyfrowa Polska, a także Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Banków Polskich, ZUS, Krajowa Izba Doradców Podatkowych oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Zob. też:

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika