Ułatwienia dla absolwentów

Senat zaakceptował bez poprawek projekt ustawy Sejmu zmieniającej ustawę o ułatwianiu zatrudniania absolwentów szkół. Projekt ten został przesłany 24 maja 2002r. do Senatu w ramach programu rządowego "Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca".

Wprowadzone nowelizacją zmiany mają ułatwić absolwentom szkół rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne przez okres 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Wniosek o zwolnienie z obowiązku płacenia składek powinien złożyć w oddziale ZUS absolwent, który zamierza podjąć działalność gospodarczą.

Porady prawne
Absolwent, który uzyskał zwolnienie, może w każdej chwili ze zwolnienia tego zrezygnować.
Absolwent, który uzyskał zwolnienie od obowiązku płacenia składek emerytalnych, zwolniony jest także z obowiązku przystapienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Okres, w którym absolwent nie musi przystępować do OFE wynosi również 12 miesięcy od dnia rozpoczcia działalności gospodarczej.

Ustawę stosuje sie tylko do tych absolwentów, którzy rozpoczną działalność gospodarcza po wejściu w życie nowelizacji. Nowelizacja obecnie znajduje sie w Senacie, i trudno w związku z tym określić termin, w którym Senat zajmie sie tym projektem oraz termin, w którym Sejm rozpatrzy ewentualne poprawki Senatu. Nowelizacja określa także maksymalny okres, w którym absolwenci mogą złozyc wniosek o zwolnienie. Przepisy nowelizacji stosuje się bowiem do absolwentów, którzy podejmą zatrudnienie lub działalność gospodarczą do 31 grudnia 2005 r.

Chociaż przepisy ustawy o ułatwianiu zatrudnianiu absolwentów szkół stosuje sie do osób zamieszkałych w rejonach uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, nowelizację umożliwiającą zwalnianie od obowiązku opłacania składek stosuje sie także do absolwentów nie zamieszkałych na tych terenach.

Nalezy jeszcze przypomnieć, że zgodnie z ustawą o ułatwianiu zatrudniania absolwentów szkół, osobami, do której stosuje się przepisy tej ustawy są :

1) absolwenci, którzy uczeszczali w systemie dziennym do ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych szkól publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach szkoly publicznej albo szkoly wyzszej,
2) absolwenci szkól, o których mowa w pkt 1, do których uczeszczali w systemie wieczorowym lub zaocznym, jezeli w ostatnich 12 miesiacach trwania nauki nie byli zatrudnieni,
3) absolwenci co najmniej 12-miesiecznego przygotowania zawodowego, odbytego w ramach Ochotniczych Hufców Pracy,
4) absolwenci dziennych kursów zawodowych, trwajacych co najmniej 24 miesiace, jezeli w okresie ostatnich 12 miesiecy ich trwania nie byli zatrudnieni,
5) absolwenci szkól specjalnych,
6) niepelnosprawni, którzy uzyskali uprawnienia do wykonywania zawodu,
oraz w okresie do 12 miesiecy, od dnia okreslonego w dyplomie, swiadectwie ukonczenia szkoly lub zaswiadczeniu o ukonczeniu kursu, podjeli po raz pierwszy zatrudnienie lub we wlasnym imieniu podjeli i wykonuja dzialalnosc gospodarcza, zwanymi dalej „absolwentami” .

Ustawa ma wejść w życie w ciągu 14 dni od jej ukazania sie w Dzienniku Ustaw.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika