Zmiany w prawie bankowym

Z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej tj. 1 maja 2004 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę - Prawo bankowe. Nowelizacja ma duże znaczenie, ponieważ zmieniana ustawa stanowi podstawę dla funkcjonowania całego polskiego systemu bankowego.

Zmiany mają pozwolić na usprawnienie działania systemu bankowego w kraju. Obejmują następujące trzy grupy:

  • regulację nowych zjawisk występujących w systemie bankowym (np. outsourceing, sekurtyzacja)
  • dostosowanie prawa bankowego do Kodeksu spółek handlowych
  • zmiany oparte na dotychczasowych doświadczeniach ze stosowania przepisów

W nowelizacji znalazły się również przepisy korygujące prawo bankowe w celu dostosowania go do Dyrektywy 2000/12/WE oraz 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 kwietnia 2001 w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych.

Zmiana definicji

Porady prawne

Zmianie uległo wiele definicji określonych w prawie bankowym. Większość z nich jest podyktowana koniecznością dostosowania do przepisów UE. Zmiany objęły następujące definicje: międzynarodowej instytucji finansowej, znacznego pakietu akcji lub udziałów, podmiotu dominującego, holdingu finansowego i holdingu mieszanego. Wprowadzono także pojęcie "bliskich powiązań".

Sprzedaż nieruchomości

Przedłużony został termin sprzedaży nieruchomości przejętych przez bank. Zmiana jest uzasadniona potrzebami banków. Pozwala na sprzedaż w znacznie korzystniejszym momencie. Podobny cel przyświecał wprowadzeniu rozwiązania, które umożliwia bankom niesprzedawalnie nabytych rzeczy pod warunkiem, że wykorzystują je dla prowadzenia własnej działalności.

Outsourcing bankowy

Wprowadzone zostały zasady regulujące outsorcing stosowany przez banki. Polega on na zlecaniu podmiotom zewnętrznym wykonywania części zadań należących do banku. Banki, ze względu na konieczność ochrony oszczędności w nich zgromadzonych, podlegają specjalnemu nadzorowi. Ponieważ w drodze outsourcingu przekazują one część swoich zadań, w nowych przepisach podobnym nadzorem zostały objęte podmioty przejmujące zadania banków.

Podpis elektroniczny

W nowych przepisach ustalono, że w ramach czynności bankowych, oświadczenie woli opatrzone zwykłym podpisem elektronicznym będzie traktowane jak dokonane w formie pisemnej. Dotychczas było to możliwe jedynie w wypadku podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem elektronicznym zgodnym z ustawą o podpisie elektronicznym. Taka zmiana pozwoli na zmniejszenie kosztów. Eleminuje kosztowną procedurę uzyskiwania i stosowania kwalifikowanego podpisu.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika