Udzielamy porad prawnych przez internet już od 15 lat!

Bezpłatna, błyskawiczna wycena. Sprawdź bez zobowiązań!

 Zadaj pytanie

Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa

23.11.2018
FreeImages.com
(fot. FreeImages.com)

25 listopada 2018 r. zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ono nabycia własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego.

Kto skorzysta ze zwolnienia z podatku dla spadkobierców przedsiębiorstwa?

Nowe zwolnienie od spadków i darowizn (wprowadzone zmianą ustawy o podatku od spadków i darowizn w związku z art. 66 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej) obejmie m.in. spadkobierców przedsiębiorstwa osoby fizycznej spoza kręgu najbliższych osób.

- „To rozwiązanie oczekiwane i zgłaszane przez przedsiębiorców. Dotyczy osób, które będą kontynuować prowadzenie firmy. To także bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia zatrudnionych tam osób" – wyjaśniła minister finansów, prof. Teresa Czerwińska. - „Zmiana ta wpisuje się w filozofię 3xP, którą realizuje Ministerstwo Finansów. Właśnie w taki sposób tworzymy przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, także dla przedsiębiorców" – dodała minister.

Zwolnienie dotyczy nabycia od 25 listopada 2018 r., czyli przypadków, gdy śmierć przedsiębiorcy nastąpiła tego dnia lub później.

Zwolnienie od podatku będzie przysługiwało, jeżeli nabywca:

  1. zgłosi nabycie własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6. miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, które stwierdza nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego oraz
  2. będzie prowadzić to przedsiębiorstwo przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia.

Nabywcom z kręgu najbliższej rodziny nadal będzie przysługiwało tzw. zwolnienie dla najbliższych (określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn) – po zgłoszeniu nabycia na formularzu SD-Z2 – bez konieczności prowadzenia przedsiębiorstwa przez co najmniej 2 lata. Inni nabywcy będą składać formularz zgłoszenia o nabyciu własności przedsiębiorstwa SD-ZP (lub z załącznikiem SD-ZP/A).

Kiedy przedsiębiorstwo będzie mieć więcej niż jednego właściciela?

Jeżeli przedsiębiorstwo nabędzie więcej niż jedna osoba, zwolnienie będzie przysługiwało tym nabywcom, którzy będą je prowadzić przez co najmniej 2 lata od dnia jego nabycia. Dwuletni okres prowadzenia przedsiębiorstwa uważa się za zachowany także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim.

Długi i ciężary związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, obciążające to przedsiębiorstwo, nie będą mogły zostać odliczone od wartości pozostałych rzeczy lub praw majątkowych, które stanowią przedmiot spadku.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629).

Na podst. www.finanse.mf.gov.pl

Komentarze: Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa


Dodaj komentarz

Porady prawne online - bezpłatna wycena!

Bezpłatna, błyskawiczna wycena. Sprawdź bez zobowiązań!

 Zapytaj prawnika