Archiwum artykułów - Strona 2

Zakaz unieważnienia małżeństwa

8.4.2024

Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne, wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu. Jest to rozwiązanie wypływające logicznie z faktu, iż proces o unieważnienie małżeństwa, (...)

Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków

8.4.2024

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe (...)

Sprzedaż na próbę

8.4.2024

Umowa sprzedaży, to umowa, na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Jednym z kolejnych, przewidzianych przez przepisy kodeksu cywilnego rodzajem umowy sprzedaży (...)

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

8.4.2024

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy do używania lokalu doznaje jednak pewnych ograniczeń, które (...)

PIT w 2024 roku – krok po kroku

5.4.2024

Obowiązek rozliczenia się z fiskusem może spędzać sen z powiek. Ale nie musi, bowiem na rynku dostępne są narzędzia, które ułatwiają wypełnienie i wysyłkę PIT-ów. Mało tego – zostały zbudowane w taki sposób, aby podatnik otrzymał maksymalnie duży zwrot podatku. (...)

Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości

2.4.2024

Służebność gruntowa drogi koniecznej została uregulowana w art. 145 K.c. Zgodnie z § 1, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia (...)

Eksmisja na żądanie współlokatora

2.4.2024

Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie właściciel.

Umowa agencyjna

2.4.2024

Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Regulacja ta (...)

Jak odwołać testament?

2.4.2024

Testament jest odwołalny. Spadkodawca może więc w każdej chwili go odwołać, oczywiście przed swoją śmiercią. Niektórzy uważają, iż testament można odwołać w dowolny sposób. Jednak, z uwagi na treść art. 947 Kodeksu cywilnego, uznać należy, że testament można odwołać tylko w (...)

Kluczowe informacje o PIT 28

29.3.2024

Podatki to obowiązki, opłaty i tajemnicze terminy, które przeciętnemu zjadaczowi chleba niewiele mówią. Dobrym przykładem jest formularz PIT-28, który nie nazywa się „ryczałt i najem”, ale właśnie PIT-28. W tym tekście dowiesz się, do czego służy i co musisz (...)

Okienko transferowe OFE – ZUS

26.3.2024

Od dnia 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2024 r. członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz osoby, które są objęte powszechnym ubezpieczeniem emerytalnym a do otwartego funduszu emerytalnego dotąd nie przystąpiły, będą mogły złożyć oświadczenie o sposobie gromadzenia środków (...)

Zasady uzupełnienia wynagrodzenia pracownika w przypadku siły wyższej

25.3.2024

Zgodnie z art. 148¹ § 1 k.p., pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność (...)

Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia

25.3.2024

Niegodnym może być uznany każdy spadkobierca - czy to powołany na mocy testamentu czy ustawy. Często bowiem zdarza się, że sam spadkodawca nie zdaje sobie sprawy z określonych zdarzeń, które powinny eliminować daną osobę z kręgu powołanych do spadku. Przepisy Kodeksu cywilnego określają (...)

Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków

25.3.2024

Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków może dojść na podstawie umowy lub na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim przypadku stosuje się tu odpowiednio art. 630 Kodeksu postępowania cywilnego, a więc sąd powinien dokonać podziału przede wszystkim (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika