Porady Prawne

Emerytura wojskowa po zmarłym żołnierzu

23.12.2011

Pytanie:

Czy małżonek jest uprawniony do emerytury po zmarłym żołnierzu?

Odpowiedź:

Członkowie rodzin żołnierzy zawodowych nie są uprawnieni do emerytury wojskowej, jednakże w razie śmierci uprawnionego do emerytury mogą otrzymać wojskową rentę rodzinną.

Art. 23. 1. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny:

1) żołnierza zmarłego albo zaginionego w czasie pełnienia służby;

2) żołnierza zmarłego w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli śmierć nastąpiła wskutek urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie, albo jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej;

3) zmarłego emeryta lub rencisty wojskowego.

Komentarze: Emerytura wojskowa po zmarłym żołnierzu


Dodaj komentarz