Archiwum artykułów - Strona 2

Testament allograficzny, czyli jak sporządzić tzw. testament urzędowy?

7.3.2024

Testament allograficzny jest formą zwykłego testamentu, który sporządza się w obecności osoby pełniącej określone funkcje publiczne przez złożenie odpowiedniego oświadczenia zgodnie z wymogami określonymi przez prawo. Z tego też względu ta forma testamentu bywa niekiedy określana jako (...)

Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

4.3.2024

Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do zawarcia umowy definitywnej, lecz pragną zobowiązać się do jej zawarcia w przyszłości, to mogą (...)

Tytuł wykonawczy - twoja podstawa do wszczęcia egzekucji

4.3.2024

Egzekucję można wszcząć na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Uzyskanie tytułu wykonawczego poprzedzone jest jednak pewną procedurą. Co to jest tytuł egzekucyjny? Tytułem egzekucyjnym jest dokument urzędowy, który stwierdza (...)

Utrata tytułu wykonawczego - co robić?

4.3.2024

Zasadą jest, że sąd wydaje tylko jeden tytuł wykonawczy (tj. tytuł egzekucyjny - np. wyrok, nakaz zapłaty, ugodę sądową - zaopatrzony w klauzulę wykonalności), który jest podstawą wszczęcia i prowadzenia egzekucji. Jednakże może się zdarzyć, że na skutek różnych okoliczności, np. (...)

W jaki sposób prawo chroni posiadanie rzeczy?

4.3.2024

Posiadanie jest stanem faktycznym, który można określić jako rodzaj władztwa nad rzeczą. Dla posiadania nie jest ważne to, czy wykonuje je rzeczywiście uprawniony (tj. czy posiadacz ma rzeczywiście jakieś prawo do rzeczy). Ważne jest, aby posiadacz znajdował się w sytuacji, która pozwala (...)

Co przynosi akt o usługach cyfrowych?

1.3.2024

Akt o usługach cyfrowych jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.

Rodzina 800+ na nowy okres świadczeniowy

29.2.2024

1 lutego br. ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+, który będzie obowiązywał od 1 czerwca br. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Skarga do Narodowego Funduszu Zdrowia

29.2.2024

Pacjent ma prawo korzystać ze świadczeń, które są udzielane w placówkach opieki zdrowotnej. NFZ nadzoruje realizację warunków umów, które zawiera z placówkami. Swoje zastrzeżenia można zgłosić do odpowiednich instytucji. Dowiedz się, co powinna (...)

Gwarancja a rękojmia

26.2.2024

Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia roszczeń za wadliwy towar i wyłącznie do konsumenta należy wybór, z której z nich skorzysta. (...)

Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej

26.2.2024

W wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie dotyczy tylko i wyłącznie samej instytucji małżeństwa. Mogą lub są rozpatrywane na niej także kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, czy też np. alimentów. Rozpatrywana może być także kwestia podziału majątku wspólnego.

Przepisy aktu o usługach cyfrowych wchodzą w życie

23.2.2024

Unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) zaczął obowiązywać w Unii Europejskiej. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyły się już konsultacje dotyczące ogólnych założeń, na których ma być oparta polska ustawa wdrażająca regulację. Nowe przepisy mają poprawić (...)

Strategie efektywnego rozliczania PIT-37 za rok 2023

20.2.2024

W pierwszych miesiącach każdego roku wielu Polaków pochyla się nad kwestią rozliczeń podatkowych. Dominującym dokumentem w tym procesie jest PIT-37, co potwierdzają statystyki – to właśnie ten formularz jest najczęściej wybierany przez podatników. Znajomość szczegółów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika